This Dutch performance cruiser from the first owner is a great ship for fast cruising (after the lock you quickly take the lead) but also does well in a race.
The spacious cockpit, wide gangways and swimming platform make life on deck very pleasant.
Below deck, you'll find a spacious and bright blond teak interior with a good galley and spacious berths. All technical spaces are easily accessible.
In short, a well thought-out yacht designed and built by sailors.
| Category | |
|---|---|
| Reference | 070126001 |
| Category | Sailing Yacht |
| Brand | Winner |
| Model | 10.10 |
| The WIN (Watercraft Identification Number) | NL-WIN 10178F707 |
| Ship's name | . |
| Berth | |
|---|---|
| Type | Elsewhere |
| Location | Aan verkoopsteiger in Lelystad |
| Country | Netherlands |
| Latitude | 52.53243290 |
| Longitude | 5.44159589 |
| General | |
|---|---|
| Status | Under Offer |
| New or used | Used |
| Boat type | Sailboat |
| Year of construction | 2007 |
| Hull material | GRP (polyester) |
| Short description | Strong, stiff and fast Dutch yacht with long beds and a luxurious teak interior. |
| Motorization summary | Yanmar 3YM20 21 pk, D, |
| Broker yacht URL | https://www.schepenkring.nl/aanbod-boten/?kantoor=Lelystad |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1010 centimetres |
| Width | 325 centimetres |
| Draught | 180 centimetres |
| Headroom inside | 190 centimetres |
| Vertical clearance | 1650 centimetres |
| Berths | |
|---|---|
| fixed | 4 |
| Extra | 2 |
| Designer | E.G. van de Stad & Partners bv |
| Shipyard | Winner werf |
| Hull number | WIN10178F707 |
| CE-category | A |
| Hull deck superstructure | |
|---|---|
| Hull shape | roundbilge |
| Deck construction | grp (polyester) |
| Extra info Deck construction | Anti-slip profile in the deck |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Displacement | 4450 kg |
| Ballast | 1600 kg |
| Steering and Drift Limitation | |
|---|---|
| Steering system | helm |
| Rudder | single |
| Keel/Lee board | fixed keel |
| Spaces | |
|---|---|
| Separate Dining area | |
| Cabins | 2 |
| Extra info Berths | Length aft cabin 210 cm, forward 200 cm. |
| Layout and spaces inside | Light cabin with high-quality teak finish, an open 2-person aft cabin and a lockable forecastle with V-berth. |
| Water | |
|---|---|
| Water tank & material | |
| Extra info Water tank & material | Kunststof 150 ltr. (2x 75 ltr.) |
| Water tank gauge | |
| Capacity | 25 litre |
| Waste water tank material | plastic |
| Waste water tank | |
| Extra info Waste water tank | can be discharged into the sea via the toilet. |
| Waste water tank gauge | |
| Deck suction | |
| Water system | pressure |
| Hot water | |
| Extra info Hot water | Boiler 20 ltr |
| Plumbing | |
|---|---|
| Number of showers | 1 |
| Toilets | 1 |
| Manual | |
| Entertainment | |
|---|---|
| Radio/CD player | |
| Extra info Radio/CD player | Sony + 2 speakers in the cockpit |
| Kitchen | |
|---|---|
| Cooker | |
| Extra info Cooker | 3-burner stove with oven. New gas hose and pressure regulator installed in 2026. No gas certificate available. |
| Fridge | |
| Climate control | |
|---|---|
| hot air | |
| Extra info Heating | Ebenspacher Airtronic D2 + thermostaat |
| Main engine | |
|---|---|
| Brand | Yanmar |
| Model | 3YM20 |
| Serial number | EO5211 |
| Year | 2007 |
| Number of cylinders | 3 |
| Power | 21 hp |
| Hours counter | |
| Engine hours | 1600 |
| Fuel | diesel |
| Drive | |
|---|---|
| Transmission | saildrive |
| Propulsion | adjustable screw |
| Extra info Propulsion | 2-sheet flexofold. |
| Cooling system | indirect |
| Tank | |
|---|---|
| Fuel tanks | |
| Number | 1 |
| Total fuel tank(s) capacity | 52 litre |
| Fuel tank material | stainless steel |
| Measuring instruments | |
|---|---|
| Fuel tank gauge | |
| Tachometer | |
| Electricity | |
|---|---|
| Battery | |
| Extra info Battery | Starter battery 12 V 60 Ah Service battery 12 V 110 Ah |
| Battery charger | |
| Alternator | |
| Inverter | |
| Voltmeter | |
| Extra info Voltmeter | Via ST60 |
| Shore power | |
| Shore power cable | |
| 12V | |
| Basic tools | |
|---|---|
| Compass | |
| Log/speed | |
| Brand log/speed | Raymarine ST-60 bjr. 2007 |
| Depth gauge | |
| Brand depth gauge | Raymarine ST-60 bjr. 2014 |
| Brand wind gauge | Raymarine ST-60 bjr. 2007 |
| Modern electronics | |
|---|---|
| Autopilot | |
| Brand autopilot | Raymarine ST2000 bj. 2006 |
| Chart plotter | |
| Brand chart plotter | Raymarine ES7 bjr. 2012 |
| Communication | |
|---|---|
| VHF | |
| Brand VHF | Ray 54E |
Lightning protection; rigging connected to keel
Marine radio/AIS/radio; via splitter
| General | |
|---|---|
| Sailplan type | fractional |
| Extra info Sailplan type | 7/8 |
| Number of masts | 1 |
| Spars material | aluminium |
| Standing rig | steel wire |
| Number of sails | 4 |
| Manufacturer | Hagoort en Nortsails |
| Main and stern sails | |
|---|---|
| Main sail | |
| Extra info Main sail | 1st reef control from the cockpit |
| Headsails | |
|---|---|
| Jib | |
| Extra info Jib | High aspect ca.23m2 |
| Furling foresail | |
| Brand Furling foresail | Furlex |
| Storm jib | |
| Extra info Storm jib | Working breed |
| Gennaker | |
| Extra info Gennaker | Genaker 2010 North Sails |
Spi-boom present.
| Anchor | |
|---|---|
| Anchors & material | |
| Extra info Anchors & material | 1x CQR 12 kg+1xFortress FX-11 2007 |
| Deck equipment | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Extra info Sprayhood | from 2022. |
| Extra info Boat cover | Roller furling cover from 2025 |
| Sea rails | |
| Swimming platform | |
| Swimming ladder | |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Cockpit table | |
Lagun complete 50x85 cm
| Safety | |
|---|---|
| Bilge pump | |
| Gas bottle locker with drain | |