This yacht is known for her stability, reliability, and quality. The thick GRP hull, teak deck, and solid wood interior emphasize craftsmanship and class. The "H" model features a separate aft cabin with its own entrance – ideal for guests – and, despite its compact length of just under 10 meters, offers a surprising amount of space and comfort.
| Category | |
|---|---|
| Reference | 07012508 |
| Category | Sailing Yacht |
| Brand | Nomad SK |
| Model | 34 |
| Ship's name | . |
| Berth | |
|---|---|
| Type | Elsewhere |
| Location | Aan verkoopsteiger in Lelystad. |
| Country | Netherlands |
| Latitude | 52.53243290 |
| Longitude | 5.44159589 |
| General | |
|---|---|
| Status | Available |
| New or used | Used |
| Boat type | Sailboat |
| Year of construction | 1983 |
| Hull material | GRP (polyester) |
| Short description | The Malö 40 H is a high-quality, seaworthy long-distance cruiser. Built to Lloyd's Register standards. |
| Motorization summary | Volvo Penta 36 HP |
| Broker yacht URL | https://www.schepenkring.nl/aanbod-boten/?kantoor=Lelystad |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 955 centimetres |
| Width | 305 centimetres |
| Draught | 135 centimetres |
| Headroom inside | 180 centimetres |
| Vertical clearance | 1400 centimetres |
| Berths | |
|---|---|
| fixed | 4 |
| Extra | 1 |
| Designer | Olsoner Batbyggen |
| Shipyard | SK Boat Sweden |
| Hull number | 296 |
| Hull deck superstructure | |
|---|---|
| Hull shape | s-shaped |
| Deck construction | grp (polyester) |
| Aft cockpit | |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Waterline length | 850 cm |
| Displacement | 4600 kg |
| Ballast | 2000 kg |
| Steering and Drift Limitation | |
|---|---|
| Steering system | wheel |
| Rudder | single |
| Keel/Lee board | full keel |
| Spaces | |
|---|---|
| Saloon | |
| Extra info Saloon | High-quality teak interior. |
| Separate Dining area | |
| Cabins | 2 |
| Water | |
|---|---|
| Water tank & material | |
| Water system | pressure |
| Plumbing | |
|---|---|
| Manual | |
| Kitchen | |
|---|---|
| Cooker | |
| Number | 2 |
| Type of Cooker | spirit |
| Fridge | |
| Climate control | |
|---|---|
| hot air | |
| Extra info Heating | Webasto |
| Main engine | |
|---|---|
| Brand | Volvo Penta |
| Model | MD17C |
| Year | 1983 |
| Number of cylinders | 3 |
| Power | 36 hp |
| Fuel | diesel |
| Drive | |
|---|---|
| Transmission | shaft |
| Extra info Propulsion | 3-bladed fixed pitch propeller. |
| Cooling system | indirect |
| Tank | |
|---|---|
| Fuel tanks | |
| Measuring instruments | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Electricity | |
|---|---|
| Battery | |
| Alternator | |
| Shore power | |
| Shore power cable | |
| 12V | |
| Basic tools | |
|---|---|
| Compass | |
| Navigation lights | |
| Communication | |
|---|---|
| VHF | |
| General | |
|---|---|
| Sailplan type | sloop |
| Number of masts | 1 |
| Spars material | aluminium |
| Standing rig | steel wire |
| Sail surface | 40 m² |
| Number of sails | 2 |
| Sails material | dacron |
| Main and stern sails | |
|---|---|
| Main sail | |
| Headsails | |
|---|---|
| Jib | |
| Furling foresail | |
| Gennaker | |
| Winches | |
|---|---|
| Winches | Lewmar |
| Anchor | |
|---|---|
| Anchors & material | |
| Extra info Anchors & material | 25 kg |
| Number | 1 |
| Anchor windlass | manual |
| Deck equipment | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Boat cover | |
| Swimming ladder | |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Cockpit table | |
| Safety | |
|---|---|
| Bilge pump | |
| Radar reflector | |