The owner of this sailing yacht is also the yacht designer. Peter Bosgraaf designed this comfortable performance cruiser with ballast tanks and used his skills and experience to create this shallow "Lift keel" (midboard) sailing yacht to sail comfortably and safely and go wherever he wants, as draft is no longer a problem. The layout gives the boat 3 separate 2 person cabins. So if you are looking for an exceptionally handsome and good sailor, then the Svalbard 41 might be something for you. Built in strong GRP foam composite she is well insulated.
| Category | |
|---|---|
| Reference | 070125017 |
| Category | Sailing Yacht |
| Brand | Svalbard |
| Model | 41 Lift Keel |
| Ship's name | . |
| Berth | |
|---|---|
| Type | Elsewhere |
| Location | Aan verkoopsteiger in Lelystad |
| Country | Netherlands |
| Latitude | 52.53243290 |
| Longitude | 5.44159589 |
| General | |
|---|---|
| Status | Sold |
| New or used | Used |
| Boat type | Sailboat |
| Year of construction | 2016 |
| Hull material | GRP (polyester) |
| Short description | A real sailing yacht with a variable draft of 95 to 245 cm. Very stable course due to double rudder blades. For optimal motor manoeuvring a bow thruster. |
| Motorization summary | Mitsubishi 27 PK D |
| Broker yacht URL | https://www.schepenkring.nl/vestigingen/jachtmakelaardij-lelystad/ |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1250 centimetres |
| Width | 395 centimetres |
| Draught | 95 centimetres |
| Variable draught | |
| Headroom inside | 195 centimetres |
| Vertical clearance | 1900 centimetres |
| Berths | |
|---|---|
| fixed | 6 |
| Extra | 1 |
| Designer | Peter Bosgraaf |
| Extra info Shipyard | Self-build Bosgraaf-Feis |
| CE-category | exempt |
| Hull deck superstructure | |
|---|---|
| Hull shape | multi-chine |
| Deck construction | grp (polyester) |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Maximum draught | 245 cm |
| Displacement | 8500 kg |
| Ballast tank | |
| Steering and Drift Limitation | |
|---|---|
| Steering system | helm |
| Extra info Steering system | Autopilot is located below deck |
| Rudder | double |
| Keel/Lee board | lifting keel |
| Spaces | |
|---|---|
| Separate Dining area | |
| Cabins | 3 |
| Layout and spaces inside | 3 cabins, a heated wet room and drying cupboard. |
| Water | |
|---|---|
| Extra info Water tank & material | 250 liter |
| Extra info Waste water tank | 45 L |
| Water system | pressure |
| Extra info Hot water | Yes on engine and shore power |
| Plumbing | |
|---|---|
| Extra info Number of showers | And |
| Extra info Toilets | Jabsco Manual Toilet |
| Kitchen | |
|---|---|
| Extra info Cooker | Three-burner gas stove with oven. (no gas certificate available) |
| Main engine | |
|---|---|
| Brand | Mitsubishi |
| Model | S3L2 |
| Serial number | 30200 |
| Year | 1990 |
| Extra info Year | gear box 2005 |
| Number of cylinders | 3 |
| Power | 28 hp |
| Fuel | diesel |
| Drive | |
|---|---|
| Transmission | shaft |
| Propulsion | adjustable screw |
| Tank | |
|---|---|
| Extra info Fuel tanks | 90 liter |
| Bow and stern thruster | |
|---|---|
| Extra info Bow thruster | Old 75 kgf 4.4kw 6hp /12V |
| Electricity | |
|---|---|
| Extra info Battery | 2x 150AM AGM service1x 80Amp AGM start |
| Extra info Solar panel | 2x 90W on the pilot house |
| 12V | |
| Basic tools | |
|---|---|
| Extra info Compass | And |
| Extra info Log/speed | Raymarine |
| Extra info Depth gauge | Raymarine |
| Extra info Wind gauge | Raymarine |
| Modern electronics | |
|---|---|
| Extra info Autopilot | Raymarine |
| Extra info GPS | And |